Žena s křížem

Rozkvetlý kříž

Canva: konec plakátů ve Wordu!

Z tohoto nástroje jsem naprosto unešená. Od mého prvního objevení Canvy jsem díky ní realizovala řadu menších či větších projektů a pokaždé se nestačím divit, jaké možnosti jsou v tomto programu k dispozici. Jedná se o online platformu, kde můžete ideálně propojit text s obrazovým materiálem.

Smutná realita farních nástěnek

Nevím, jestli máte podobnou zkušenost s farními nástěnkami jako já, ale často oplývají množstvím plakátů, jejichž grafická úprava poněkud pokulhává. Mám na mysli zejména nástěnky v menších farnostech.  Přitom by k pozvednutí jejich atraktivnosti stačilo tak málo – přejít z tvoření ve Wordu do Canvy, kterou vám ve článku  přiblížím.

Upozorňuji, že článek není určený profesionálním grafikům, kteří mají pro tvorbu mnohem lepší placené programy. Je pro ty z vás (nás), kteří jsou grafičtí amatéři, nechtějí do programů investovat a rádi by našli lepší řešení na tvorbu plakátů než nabízí Word.

Co to umí

Tento grafický editor můžete využít při tvorbě plakátů a brožurek, přáníček, zpravodajů a nejrůznějších časopisů, pozvánek, vědeckých posterů, životopisu, fotokoláže, obálky na knihy i prezentace. Samostatnou kapitolou je využití Canvy v oblasti sociálních médiích. S její pomocí můžete připravovat vymazlené příspěvky na Instagram, Facebook.

Pokud jste o Canvě neslyšeli, doporučuji vám prozkoumat její možnosti zde, založit si účet a pak už jenom zkoumat široké možnosti použití. A samozřejmě, že můžete Canvu používat bezplatně (i když se nabízí i vymakanější placená verze).

Intuitivní ovládání

Jak to funguje? Po založení účtu si vyberete na úvodní stránce formát příspěvku, který zamýšlíte. Zpřístupní se vám pracovní plocha s volbou nástrojů v levé části stránky. Svůj projekt můžete vystavět „na zelené louce“, tedy od základní bílé plochy, anebo spíše využít některé z předem vytvořených šablon, které skýtají nepřeberné možnosti.

Jakmile najdete tu svou, samozřejmě si ji můžete přizpůsobit. Dál už intuitivně přidáváte text, obrázky nebo jiné grafické prvky a zvětšujete nebo zmenšujete, otáčíte doprava nebo doleva a posouváte, dokud nejste s výsledkem zcela spokojeni.

Využití pro farnost

Když se podíváme na využití Canvy pro účely farnosti, otevírá se nám pestrá paleta menších či větších produktů. Canva nabízí desítky různých šablon nejrůznějších stylů, které můžete využít především pro tvorbu plakátů s chystanými akcemi, ohláškami nebo oznámeními. Najdete je v šablonách, když vyberete na úvodní stránce pozvánku.

Další věc, na kterou Canvu ve farnosti využívám, je příprava bannerů na web. Zpracovávala jsem v ní i prezentaci za účelem představení výsledků dotazníkového průzkumu ve farnosti. Jde v ní i vytvořit úvodní obrázek na Facebooku a další inspiraci se meze nekladou 🙂

Na ukázku jsem sem vložila dva jednoduché bannery a jeden poster vytvořené v Canvě. 

Verdikt: Jednoznačně doporučuji

Podtrženo sečteno představuje Canva nástroj, který můžete využít nejen pro farnost v mnoha podobách. Rozhodně vám doporučujeme ho vyzkoušet a pak už nápady budou chodit samy. Ovládání je jednoduché, možnosti nepřeberné 🙂

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *