NEJ výslužka

Svatební noviny do každé rodiny

Přemýšlíte nad kvalitní zábavou pro svatebčany během novomanželského focení? Pro hluchou chvilku v programu (většinou po poledním obědě) můžete využít například moderovaných aktivit, svatebního dotazníku anebo svatebního plátku, kterému je věnovaný tento příspěvek 🙂

Blázen do časopisů

Od malička  mě bavilo psaní a tvorba časopisů. Vzpomínám si, že svůj úplně první časopis „Kokršpaněl“ jsem věnovala sestře jako vánoční dárek. Obsahoval různé výzvy, vtípky, návody a hádanky. Dalším redaktorským počinem bylo pár čísel třídního časopisu Hvězda, tehdy ještě ručně psaný, který jsem na druhém stupni vytvořila se spolužačkou v lavici.

V pozdějším věku jsem přispívala do různých odborných periodik, a tak jsem jednoznačně věděla, že svatební noviny nesmí na naší svatbě chybět.

Píše celá rodina

Píše

Samozřejmě, že příprava svatebních novin vyžaduje čas a určité úsilí, to se Vám však vyplatí. Uvidíte, že to Vaši svatebčané ocení 🙂 S výhodou můžete první články připravit dlouhé měsíce dopředu. Ostatně nikde není dáno, že noviny musíte připravovat sami. Můžete zapojit svědky, kamarádky a kamarády a celou rodinu. Každý může napsat kousek a hned máte plno materiálu k použití.

Výhodou zapojení dalších autorů je prvek překvapení pro novomanžele – pokud se editorství ujme někdo jiný a příspěvky při kompletování nejdou přes snoubence. 

Někdy mohou být noviny sestavovány kompletně bez vědomí novomanželů – o to větší radost jim pak způsobí.

My se rozhodli pro kompromis a část zpravodaje si vytvořili sami u témat, která jsme chtěli sdílet a přišla nám zajímavá, ale zároveň jsme nechtěli přijít o překvapení přečíst si něco od našich svatebčanů 🙂

Hodnotný obsah

Celé číslo jsme se snažili si uzpůsobit. Do našich svatebních novin jsme se rozhodli zařadit následující rubriky:

 • základní údaje otázky – datum narození, rodina, vzdělání a povolání
 • jak vidí ženich nevěstu a naopak – povaha, vzhled, výjimečnost
 • ze svatebních příprav – přiblížili jsme výběr prstýnků, přípravu dortu a předsvatební focení
 • koho najdete mezi svatebčany – přehlídka různých koníčků a zajímavostí o našich svatebčanech
 • vyzkoušeli jsme za vás – článek s tipy na výlety, které jsme absolvovali
 • recept – na první jídlo, které jsem kdy uvařila svému milému
 • osmisměrka – se jmény svatebčanů,
 • vzpomínky rodičů – od maminek a tatínka
 • co prozradí sourozenci – odpovědi na vybrané otázky
 • slovo svědka a svědkyně – se zážitky z rozluček
 • věděli jste, že… – se zajímavostmi o ženichovi a nevěstě
 • časové (s)milníky – důležité okamžiky společného života
 • a co dál? – simulovaná fotografie budoucích potomků

Celým číslem se prolínaly fotografie z předsvatebního focení a fotky z rodinného archivu a archivu svědků. Drobnější mezery jsme pak zaplnili vtipy (jako je například tento: Jak dlouho trvá policajtovi, než napíše text na svatební dort? Odpověď: 6 a ½ hodiny – půl hodiny to píše a 6 hodin vyndává dort z psacího stroje :D).

V dalších článcích na blogu si projdeme některé z příspěvků podrobněji.

Co dále můžete zařadit

Uvedla jsem obsah, který jsme si sami ušili na míru. Mimo něj můžete svůj svatební plátek obohatit o následující populární sekce:

horoskopy, harmonogram svatebního dne, informace o místě konání svatby, soupis cen do tomboly (pokud nějaká je), poděkování rodičům, svatební menu, citáty o lásce, přehled výročí, svatební cesta… a mnohé další!

Nabízí se také propojení se svatební výslužkou v podobě samostatného článku o jejím výběru s příběhem o pořízení jednotlivých součástí (pokud zrovna neobdarováváte krabicí cukroví – ale i v tomto případě můžete zveřejnit například recept na svatební koláčky).

Jak to pořešit prakticky

Převedení textu do grafické podoby jsme pořešili tou nejjednodušší cestou – grafiky včetně tisku se ujala naše kamarádka, svatebčanka, která se grafice a ilustracím věnuje profesionálně. Po této stránce jsme tedy neměli co řešit a zpracované a vytištěné noviny od ní dostali svatebním darem.

Ne každý má profi grafika mezi známými, a tak přichází ke slovu další možnosti jako je stažení šablony a nasázení textu do ní. Také můžete využít služeb různých grafiků, kteří se na výrobu novin přímo specializují.

Pokud si noviny rozhodnete vytvořit zcela sami, rozhodně Vám doporučuji program Canva. Je to jednoduchý grafický editor, ve kterém můžete upravovat texty i obrázky. Základní verze, se kterou si vystačíte, je bezplatná a nabízí spoustu šablon k využití.

Vzpomínka po letech

Uvidíte, že svatební noviny oceníte i s odstupem několika let, až budete vzpomínat na svou svatbu. Je skvělé vytáhnout noviny při zvláštních příležitostech, ke kterým patří například výročí svatby nebo svátek sv. Valentýna. A pokud jsou Vaši příbuzní jako ti naši, určitě narazíte na jeden výtisk v jejich rodinném archivu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *