NEJ výslužka

Svatební DJ: rozhovor s DJ Tondou

Představení a zkušenosti

Ahoj Tondo, mohl by ses na začátek našim čtenářkám stručně představit? Jak ses dostal k práci DJ?

Ahoj. Díky za pozvání na rozhovor. Tohle je moje oblíbené téma. V první řadě bych slovo práce- Dj, v mém případě, lehce změnil na slovo poslání. Na hraní jezdím rád a baví mě to. Zpátky ke tvé otázce, jak jsem se ke hraní dostal. Asi v deseti letech jsem si vyráběl svoje první repráky, které jsem neustále zlepšoval. Celé hodiny jsem strávil v obchodech s hudebním a světelným vybavením  a za ušetřené peníze jsem si kupoval novější, větší a výkonnější reproduktory. Když se moje sestra Jitka v roce 2006 vdávala, požádala mě jestli bych jim mohl pouštět písničky na tancování a to byla moje první odehraná svatba.

Když srovnáš své začátky se současnou prací, kam ses posunul?

Určitě hodně. Mám jednu hlavní myšlenku při hraní. Ptám se sám sebe: Co ještě můžu udělat pro to, aby tahle párty byla nejlepší? A z toho vychází veškerý můj přístup. Taky párty končí až ve chvíli, kdy mi nevěsta nebo ženich řeknou: “Tondo, už nezvládáme dál tancovat. Dej nám poslední dvě písničky a začni balit.”

 Co se techniky týká, tak ohromně. Nyní používám tu nejlepší techniku, jaká je pro tyto účely možná pořídit a to v několika variantách, podle velikosti prostoru. Těší mě, když někteří svatební hosté si všímají, jak mám sladěné světelné scény do rytmu hudby. Tohle naprogramování trvalo stovky hodin a věřím, že výsledek stojí za to.

Dovedeš odhadnout, na kolika svatbách už jsi hrál?

Odhaduji, že je to přes 500 odehraných akcí. Z toho větší polovinu tvořily svatby.

Co Tě na svatbách baví?

Na tuto otázku bych mohl odpovědět jedním slovem. Všechno. Dělám si legraci. Zmíním tři věcí co mě na nich baví nejvíc.

První mě napadá, že na svatbě se všichni sejdou proto, aby se těšili, že dva lidé se mají rádi a přišli na svatbu slavit, bavit se a tančit. To je z mé pozice skvělé, protože lidi jsou již naladěni a chtějí si večer užít. Druhá věc co mě na svatbách baví je, jak můžu pomoci podpořit dobrou náladu a veselí hudbou, hrami, moderováním a svou aparaturou . Třetí věc je, že na svatbách potkávám spoustu zajímavých lidí, kteří mě inspirují a získávám tak nový pohled nejen na to co dělám, ale na život celkově.

Oblíbené songy

Jaké hudební trendy teď pozoruješ?

To je krásná otázka. Hudební trendy na svatbách se v základu moc neliší. Rozdíly jsou v detailech a ty tvoří unikátní setkání různých hostů na každé párty.

Ano, mám osvědčené písničky, které vím, že zafungují a hostům se budou líbit. Nejraději se naladím na atmosféru a hraju podle toho co lidem dělá největší radost.

Je nějaká písnička, kterou hraješ (téměř) na každé svatbě?

Hned jako první mě napadá Dirty Dancing – Time of my Life. Písnička z Hříšného tance, s pomalým začátkem, ale krásným gradováním.

Jaké písničky si vybírají novomanželé pro svůj první tanec?

Písnička pro novomanžele by měla být jejich oblíbená. Taková na kterou mají hezké vzpomínky, na kterou třeba spolu tancovali, když se poznali. Nejčastěji to bývá pomalejší a zamilovaná písnička, ale v některých případech je to úplně jinak. Několikrát do roka mě novomanželé požádají, abych jim písničku na první tanec sestříhal. Dorazí ke mě seznam několika částí písniček, které mají v plánu seřadit za sebe a na tento mix si nacvičují taneční vystoupení.

A jaké se hrají při tanci nevěsty s tatínkem?

Při takové písničce, směřované konkrétně na tatínka nevěsty, je vhodné se zamyslet nad tím, jakou písničku má tatínek rád. Taková, jaká ho potěší a rád si na ni hrdě zatancuje se svou provdanou dcerou. Vzpomínám si na svatbu kdy mi tatínek nevěsty osobně, měsíc před svatbou, volal a přál si písničku od Pavla Habery – Pieseň pre dceru. Zkuste si ji schválně poslechnout a vnímejte text. Byla to síla.

Přípravy

Na co by se měly nevěsty zaměřit při výběru DJ?

Na to co po něm vyžadují a co je pro ně důležité. Kritérií může být spousta. Jak dlouho hraje, jaké má reference, jakou používá techniku, kolik si za to bere, jaký styl hudby hraje a jaký nehraje, jestli i moderuje, zda hraje rád i na přání hostů a pro někoho je důležité i to, jak při tom hraní jejich dj vypadá. Myslím si, že nejdůležitější parametr je však jestli hraní dělá rád nebo ne.

 

Jak dlouho dopředu je vhodné objednávat Tvé služby?

Jednoduše řečeno. Čím dřív, tím líp. Hodně záleží na termínu svatby. Pokud je to “hezké datum” bývá obsazeno dva roky dopředu. Většina sobot v hlavní svatební sezóně, květen až září, se plní rok dopředu.

Jaké věci na schůzce s budoucími manželi nejčastěji řešíš?

Na osobní schůzce mě zajímá jaká je jejich celková představa o svatbě. Samozřejmě prvně si povídáme o hudbě a případném doprovodném programu. Ptám se, jak jim můžu pomoct při moderování her a ozvučením dalších prostor. Používáme online formulář přímo pro jejich svatbu, do kterého zapisujeme všechny potřebné informace ohledně svatby. Největší výhodou tohoto formuláře je, že cokoliv do něho novomanželé později dopíší a uloží, ihned vidím taky já a naopak. Umožňuje nám to být společně stále v kontaktu a mít informace na jednom místě hezky přehledně.

 

Jak Tě mohou nevěsty kontaktovat?

Nejlepší je napsat mi pomocí odkazu na webových stránkách www.djtonda.cz, kde budeme během dvou minut společně v kontaktu. Dále se mi mohou ozvat na facebooku nebo instagramu. Pro většinu klientů je nejpohodlnější mi zavolat a vědět možnosti hned. Moje telefonní číslo je: 720 130 270.

Den D

V jaké chvíli začínáš na svatbách hrát?

Záleží na tom, jestli si novomanželé přejí, abych jim hrál i při obřadu, nebo jen na večerní párty. Pokud se jedná o svatbu s ozvučením obřadu, začínám připravovat místo párty jako první dopoledne, potom přecházím chystat místo obřadu. Při těchto svatbách využívám dvou zvukových sestav, abych co nejvíc věcí měl připravených a vyladěných dopředu. Pokud si mě novomanželé přejí na večerní párty, přijíždím na místo konání hodinku a půl před začátkem prvního tance. 

Určitě ses setkal i s nějakými originálními svatebními nápady – podělíš se o ně?

Ano. Znám jich mnoho. Hodně se mi líbí svatební noviny, připravené přesně “na tělo” nevěstě a ženichovi. Hosty zabaví v době focení novomanželů a napomůžou navázání komunikace mezi lidmi, kteří se na svatbě vidí poprvé.  Hezký je strom na otisky prstů a podpisy k němu. Po zarámování může novomanželům připomínat a těšit je, kolik blízkých lidí s nimi slavilo. Na zabavení nejmladších jsou skvělé svatební omalovánky, řešení hádanek a plnění úkolů. A stále velmi oblíbený je fotokoutek, který často vídám v nových a vylepšených variantách, kdy jednou je to jen polaroid, jindy důmyslně propracovaná budka a nebo i obrovské zrcadlo, které nejen odráží obraz, ale taky fotí.

Určitě máš příležitost sledovat doprovodný program. Jaký druh zábavy kromě tance na svatbách převládá?

Takovou oblíbenou stálicí je novomanželský kvíz. Je to vtipné, točí se to kolem novomanželů, diváci se můžou taky zapojit. Když je do třiceti otázek, tak je to zábavné po celou dobu a pokud si třeba svědek dá tu práci a připraví konkrétní otázky ze života nevěsty a ženicha, které jsou originální a nikdo je nečeká, dostává tahle hra úplně jiný rozměr. Naopak od svatebního kočáru, svatební tomboly a únosu nevěsty se dost upouší. Za mě je to dobře, protože jsem byl několikrát svědkem toho, jak kočár nedojel a nebo únos nevěsty výrazně, na několik hodin, naboural celou zábavu. Takovou žhavou novinkou se stal Rok s novomanžely. Je to zábavná hra při které se přihlásí třináct dobrovolníků, kteří plní různé úkoly. Ten, kdo splní úkol jako poslední, tak získává poukaz na provední nějakého požadavku pro nevěstu a ženicha, v rámci společné aktivity a tím má zaručené, že se s nimi v následujícím roce určitě potká. Takže taky je to fajn. No a kdo zůstane jako poslední, tak vyhrává poukaz s úkolem, který mu splní novomanželé.

Jakou radu bys dal nevěstám jako DJ?

Mám dvě. Stejné říkám novomanželům při osobní schůzce. Je vhodné, ať ve svatební den, co nejvíce věcí delegují na někoho jiného. Může být nápomocné si sepsat věci, které na svatbě bude nutné dělat a každou činností někoho pověřit. Na větší svatby, 80 hostů a víc, může zásadním způsobem pomoci  profi organizátor, na kterého pak mají hosté možnost se obracet s jakýmkoliv dotazem a přáním.

Druhá rada je, ať si svatební den co nejvíc užijí. Ten den uteče jako voda a je skvělé, když se několikrát v průběhu svatebního dne, nevěsta i ženich na několik minut setkají, zastaví a společně si uvědomí, že právě teď se to děje. Zrovna teď je ten den, na který se tak dlouho těšili a právě teď je ta chvíle, kdy se všichni známí, rodina a kamarádi setkali na jednom místě, aby oslavili jejich lásku.

Mockrát díky za rozhovor! Ať Tě práce baví i nadále a přeji mnoho spokojených novomanželů 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *