NEJ výslužka

Svatba ve dvou na pláži v Řecku

S Magdou se znám leta.  Je to velká milovnice řecké kultury, krajiny a gastronomie. I když jsme spolu seděly 8 let v lavici, podařilo se jí dokonale utajit svatbu s jejím přítelem, se kterým žije na Slovensku. Ale kterou z vás by alespoň v představách nenapadlo udělat obřad pouze za přítomnosti svědků? Pojďme se podívat, jak taková svatba může probíhat.

Doba covidová

Vaši svatbu jste pojali ryze minimalisticky. Co vás k tomu vedlo?
Původně jsme to ani neměli v plánu. Ale souběh různých proticovidových  opatření  a nejistota ohledně toho, jestli svatba vůbec proběhne, nás nakonec vedly k tomu, že jsme se rozhodli naši svatbu úplně utajit a nikomu jsme o ní neřekli 😉

Kolik lidí se zúčastnilo obřadu?
Pouze my dva, oddávající a naše svatební koordinátorka s fotografkou, které nám zároveň šly za svědky.

Milované Řecko

Proč jste si vybrali zrovna Řecko? Bylo to kvůli moři, jídlu, slunci nebo něčemu jinému?
Už od naší první návštěvy jsme si Řecko úplně zamilovali. Skvělá gastronomie, přátelská povaha místních lidí a nádherné moře jsou jen některé z důvodů, kvůli kterým se tam stále rádi vracíme.  

Navštívili jsme ho mnohokrát, poznávali různá města a ostrovy. Kréta však vždy měla v našich srdcích svoje zvláštní místo.

Mít svatbu na pláži bylo vždy mým tajným snem a bylo jasné, že musí proběhnout na místě, ke kterému máme blízký vztah. Za ty roky už to tam přece jen trochu známe, máme tam i pár přátel. Byla to tedy jasná volba.

Nejvíc bych asi ovšem měla poděkovat svému manželovi, že se nechal ukecat a souhlasil se svatbou v zahraničí.

Měli jste vyhlídnutou konkrétní pláž na obřad nebo to pro vás bylo překvapení?
Moje představy o malé opuštěné plážičce vzaly brzo za své. Bylo potřeba najít pláž, na kterou bude dobrý přístup, nebude moc daleko od místa, kde jsme byli ubytovaní a kde budeme mít prostor. Naše koordinátorka Barbara nám dala na výběr několik pláží a my si vybrali tu, kterou jsme náhodou už v minulosti navštívili.

Přípravy na dálku

Jak dlouho dopředu jste svatbu připravovali?
Uvažovat o svatbě jsem začala za dlouhých lockdownových večerů, konkrétní kroky jsme začali podnikat zhruba tři měsíce před plánovaným termínem. To jsem si nechala ušít šaty a také to byl začátek našich koleček po úřadech.

Co obnáší zařizování svatby na dálku?
Desítky e-mailů a zpráv. Sednete-li si s koordinátorkou i lidsky, vše jde snáz. Musíte jí věřit, že vše dopadne podle vašich představ. Já nechala v podstatě vše na ní. Je ale pravda, že spoustu věcí jsem buď neřešila, nebo úplně vypustila.

Měli jste svatbu ve stylu boho, jakou jste měli výzdobu?
Výzdobu měla na starost naše koordinátorka. To se týkalo všech dekorací, které byly použity na místě obřadu, včetně svatební kytice. Na schůzce před svatbou jsme se dohodly, jak si to přibližně představuji a zbytek už zařídila ona.

Při přípravách jste využívali služeb svatební koordinátorky. Co všechno vám zajišťovala a jak jste byli s její prací spokojení?

Kromě již výše zmíněného, tedy celkové organizace obřadu a výzdoby, měla na starost hlavně komunikaci s místními úřady. Vůbec si nedovedu představit, že bych vše měla zařizovat já osobně, stačila mi ta anabáze u nás 😉 Také mi sháněla kontakty na překladatele z řečtiny do češtiny a do slovenštiny, protože manžel je Slovák.  Domluvila nám skvělou fotografku, díky níž máme krásné fotky ze svatby.

Svatební den bez stresu

Jak probíhal váš svatební den?
To bylo na všem nejlepší. Probíhal absolutně pohodově a bez stresu.

Shrnula bych to asi následovně: pláž – jídlo – obřad na pláži – jídlo – pláž.

Dopolední koupání na pláži, pak pozdní oběd. Po něm jsme odpočívali a dopisovali svoje svatební sliby, přesně podle pokynů Barbary. Odpoledne jsme se pomalu začali připravovat k odjezdu na pláž. Nutno podotknout, že přípravy byly také celkem minimalistické, vzhledem k tomu, že v Řecku právě probíhala nejhorší vlna veder za posledních čtyřicet let. Takže jsem vypustila  veškerý make up, neměla jsem ani žádný účes. V podstatě jsem se jen osprchovala, umyla vlasy, nalakovala nehty bezbarvým lakem a šla jsem na to 😀

Obřad začínal okolo šesté hodiny večer, následovalo focení. Z pláže jsme odjížděli něco po osmé hodině, už padala tma.

Po příjezdu do města, kde jsme byli ubytovaní, jsme se převlékli a šli do naší oblíbené taverny. Tam už jsme měli zarezervovaný stůl. Dali jsme si skvělou večeři. Po ní následovalo noční koupání v moři. Bylo to moc fajn a určitě bych neměnila, když na to tak vzpomínám! Jak jsem tenkrát podotkla, spíš než svatbu mi to celé připomínalo jen takové rozverné focení na pláži…

Úřední šiml

Svatba v cizině má svá specifika. Jak se řeší administrativa?
To by bylo asi na delší povídání. Když to shrnu, je okolo toho spousta papírování. Hned na začátku se třeba seznámíte s dosud nepoznaným slovem  apostila, které vás bude provázet celou dobu 😉

Já měla navíc ztíženou situaci v tom, že jsem Češka žijící v cizině, takže jsem si všechny náležitosti musela zařizovat v ČR. Obnášelo to několik cest do Česka, včetně návštěvy dvou ministerstev v Praze. Manžel to měl o dost jednodušší, vyřídil si vše potřebné zhruba v rámci jednoho týdne v krajském městě, kde žijeme.

Všechny dokumenty opatřené apostilou jsme museli doložit naší koordinátorce nejpozději měsíc před datem svatby, protože se musely samozřejmě přeložit do řečtiny a dopravit na příslušný místní úřad.

Zkrátka, musíte se obrnit trpělivostí, protože vše strašně dlouho trvá. Nejdřív čekáte na oddací list, pak na překlad oddacího listu, pak na český oddací list. Doklady jsem měla hotové až tři měsíce po svatbě, na fotky jsme čekali taky tak. Ale stálo to za to.

Čím byla vaše svatba jedinečná?

Myslím, že každá svatba je jedinečná, stejně tak byla pro nás i ta naše. Nejvíc jsem však ocenila ten pocit svobody a bezstarostnosti. To, že nic nemusím. Dodržovat žádné otravné tradice například. Dělat něco, co vůbec nechci jen proto, že se to ode mě očekává.

Byla komorní. Mohla jsem si vše dosyta prožít, neskrývat svoje emoce.

Ale byla to hlavně velká romantika. Šplouchání vln, pozorování západu slunce. Když už bylo po všem a my jen tak spolu seděli na písku a užívali si to… Samozřejmě, když si odmyslím ta čtyřiceti stupňová vedra, která tehdy panovala 😀

Co bys mohla poradit nevěstám, které plánují mikrosvatbu?
Ať do toho určitě jdou a nebojí se reakce okolí či rodiny. Oni to pochopí.

Je to přece jen váš den a je pouze na vás, jak na něj budete do konce života vzpomínat. Dá se to udělat i bez stresu a zbytečností okolo!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *